MÖBLER / Byråar, sekretärer / Dragkista 4377384
nr 437 7384
Dragkista
Sent 1800-tal, Ådringsmålad, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 116, djup: 53, höjd: 116
Utrop:
1.000 kr
Såld:
7.700 kr
måndag 6 november 2006
kl 16:33:30
5.800 kr
350 kr
7.600 kr
ledande budet*
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods